امروز: یکشنبه، 29 مهر 1397

شعب استانی

سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور

» » سلسله جلسات طرح هماهنگ کرسی تلاوت و تدبر در قرآن کریم در سازمان جهاد دانشگاهی واحد صنعتی شریف برگزار شد.
06/24 1397
به منظور ارتقاء معرفت دینی و باورهای اسلامی دانشجویان، همکاران جهادی و دانشگاهی و تدبر و تفکر در آیات الهی و انس بیشتر با کلام وحی، معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف دوره های تدبر در قرآن برگزار نمود.

به منظور ارتقاء معرفت دینی و باورهای اسلامی دانشجویان، همکاران جهادی و دانشگاهی و تدبر و تفکر در آیات الهی و انس بیشتر با کلام وحی، معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف دوره های تدبر در قرآن را با حمایت و نظارت سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار نمود.  این دوره توسط مهندس کی ارسلان و با حضور دانشجویان، مدیران، کارشناسان و کارکنان سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف و در طی 6 جلسه، در محل نمازخانه سازمان برگزار شد. بنا بر این گزارش، مهندس کی ارسلان ضمن قرائت آیات مرتبط با مهدویت و آخرالزمان از سوره های زمر، النور، نمل، انبیاء، اسراء و … به تفسیر آیات قرائت شده پرداخت.  

مهندس کی ارسلان در ابتدا کلیت بحث را تحت عنوان "آینده کلان، منظور از آخرالزمان" را مطرح نمودند سپس به صورت موضوعی به؛ وعده خداوند به استقرار دین مرضی و جامعه آرمانی در آخرالزمان، رجعت خوبان و بدان،  وقوع جامعه آرمانی، اوصاف همراهان آخرازمانی و افراد و گروه های اثرگذار و مطرح، دابه الارض، یاجوج و ماجوج، نفخ صور فزع، زلزله، دو فساد بزرگ و دو سرکوب بنی اسرائیل، انتظار و تربص، ابتلاء، تمحیص، بروز و ظهور امور در آینده، برخی از مشخصات هدف نهایی (بهشت های جاودان)، جریان کلان نظام الهی، قوس نزول و صعود پرداختند.  مهندس کی ارسلان اشاره کردند، در آیات 68 الی 74 سوره الزمر چهارچوب کلان آینده دراز مدت ترسیم شده است.

 در مقطعی از آینده ابتدا نفخ صور صعق واقع می شود وَ نُفِخَ فِي الصُّورِ فَصَعِقَ مَنْ فِي السَّماواتِ وَ مَنْ فِي اْلأَرْضِ إِلاّ مَنْ شاءَ اللّهُ و همه جز برخی دچار صعق (بیهوشی یا مرگ) می شوند. ثُمَّ، پس از مدتی، نُفِخَ فيهِ أُخْري فَإِذا هُمْ قِيامٌ يَنْظُرُونَ. با نفخ صور بعث، همه بر می خیزند و قیامت آغاز می گردد. طی مراحلی نظیر قیام، وضع کتاب، شهادت شاهدان، قضاوت و سپس توفیه اعمال صورت می گیرد. سپس (وَ سيقَ الَّذينَ اتَّقَوْا رَبَّهُمْ إِلَي الْجَنَّةِ زُمَرًا). افراد به سوی جایگاه های ابدی رانده شده و جهنم و بهشت های جاودانی پس از قیامت شروع می شود، (فَادْخُلُوها خالِدينَ).  اکنون سوال این جا است که آیا طبق قرآن کریم در آینده کوتاه مدت و قبل از نفخ صور صعق (که ما فعلا آن دوران را آخرالزمان می نامیم) وقایع دیگری روی می دهد یا خیر؟ آیا خداوند برای این دوره اهداف و برنامه ای را تعیین نموده است؟ پاسخ این سوالات مثبت است.  در پایان دوره، نظرسنجی از شرکت کنندگان به عمل آمد که 85%  آنان رضایت خود را از این جلسات اعلام و خواستار ادامه¬ی آن شدند. بنا بر این گزارش ادامه مباحث ذکر شده و بررسی برخی آیات مرتبط با موضوع در دوره دوم  مورد بررسی قرار خواهد گرفت. 

بازدیدها: 30 نظرات: 0

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود
 
فعالیتهای قرآنی واحدهای جهاددانشگاهی
آرشیو
انتخاب استان
اخبار
تبلیغات