» » برگزاری کرسی تلاوت و تدبر با محوریت «سوره حدید» در کردستان
03/6 1397
کرسی تدبر و تلاوت با محوریت «سوره حدید»  به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی کردستان  در دانشگاه پیام نور سنندج برگزار شد.
کرسی تدبر و تلاوت با محوریت «سوره حدید» همزمان با دهمین روز از ماه نزول قرآن با حمایت سازمان  قرآنی دانشگاهیان کشور و به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی کردستان شامگاه گذشته، پنجم خردادماه در دانشگاه پیام نور سنندج  برگزار شد.

در این کرسی تلاوت و تدبر استاد حیدر الماسی از مفسران قرآنی استان کردستان به عنوان مفسر قرآن و دانشجویان دانشگاه پیام نور حضور داشتند.
استادحیدر الماسی در این برنامه با اشاره به اهمیت برگزاری تدبر در آیات قرآن اظهار کرد: زمانی که بحث تفسیر قرآن مورد توجه قرار می‌گیرد سه مبحث ترجمه، تفسیر و تاویل مورد توجه قرار می‌گیرد.
ترجمه به مفهوم روشن کردن و توضیح دادن و برگرداندن کلامی از زبانی به زبان دیگر است اما تفسیر در لغت به معناى روشنى و روشنگرى، پرده برداشتن، کشف کردن، توضیح دادن و آشکار کردن است.
تفسیر قرآن به مجموعه آگاهی‌هایى اطلاق می‌شود که مربوط به مفهوم و معناى آیات قرآن کریم، و توضیح و تشریح و کشف معانى مفردات و جمله‌هاى قرآنى است.
وی با اشاره به آیه اول سوره حدید که می فرماید:«سَبَّحَ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ؛ آنچه در آسمانها و زمين است ‏خدا را به پاكى مى‏ ستايند و اوست ارجمند حكيم» افزود: این به معنای آن است که آنچه بروی کائنات است در حال تسبیح خداوند است.زمین و مداری که به دور آن می‌چرخد در حال ذکر خدا و تسبیح قدرت لایزال الهی است و این آیه یک گزارشی از کل هستی است.
 پیامبران مردم را دعوت به هم مسیر شدن با کل هستی فرا می‌خوانندو به مردم اعلام می کنند که نباید با کل هستی ناسازگار شوید که این امر شمار را زشت می کند و پرونده تان سیاه می‌شود.
 استاد الماسی در ادامه به تفسیر آیاتی از سوره حدید پرداخت و دانشجویان نیز سوالات خود را در این زمینه مطرح کردند.
بازدیدها: 241 نظرات: 0

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود
 
انتخاب استان
پیوند های مرتبط
تبلیغات