سخنرانی تخصصی "اعجاز علمی قرآن کریم در حوزه کیهان شناسی" ورصد ستارگان برگزارشد.
-->
جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان
سخنرانی تخصصی "اعجاز علمی قرآن کریم در حوزه کیهان شناسی" ورصد ستارگان برگزارشد.
شامگاه پنج شنبه 25 دی ماه ،به همت معاونت فرهنگی واحدو با همکاری انجمن نجوم شهرستان خمینی شهر، سخنرانی تخصصی بررسی اعجاز علمی قرآن در حوزه کیهان شناسی ورصد ستارگان در مسجد امام خمینی (ره) خمینی شهر برگزار شد. به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان، در این نشست مدیر گروه نیازسنجی و مطالعات فرهنگی واحد در بخش اول سخنان خود به تاریخچه تشکیل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (NATO) و نحوه تشکیل و اهداف ناتوی فرهنگی پرداخت و ماهیت ناتوی فرهنگی را استحاله ی فرهنگی و ایجاد الیتاسیون و از خود بیگانگی فرهنگی دانست که طبق آن بنیان های فکری و ایدئولوژی افراد جامعه مورد حمله و تخریب قرار می گیرند. غلامرضات قجاوند، تغییر ارزش ها و شبهه افکنی در مفاهیم دینی را یکی از مهمترین اهداف جنگ نرم در ناتوی فرهنگی دانست و به تشریح آن پرداخت. وی القای شبهات متنوع در مورد قرآن کریم را یکی از اهداف مهم به منظور سست کردن پایه های دینی و عقیدتی مردم و خصوصا جوانان ارزیابی کرد و در ادامه به تبیین مفاهیمی مانند معنای تفسیر، شیوه های مختلف تفسیر، مفهوم اعجاز علمی قرآن، عدم احضار ابعاد گوناگون قرآن به جنبه های علمی، چرایی وجود مسائل علمی در قرآن و بایدها و نبایدهای بررسی اعجاز علمی قرآن اقدام کرد. این محقق قرآنی در بخش دوم سخنان خود با بیان این نکته که بیش از 150 آیه در قرآن کریم پیرامون کیهان شناسی می باشد افزود در آیات مختلفی از قرآن کریم، انسان ها به تفکر و تدبر در آفرینش زمین و آسمان ها ترغیب شده اند و چندین آیه قرآن از پدیده های نجومی نام برده و در برخی موارد به بحث پیرامون آن پرداخته است. قجاوند در ادامه به مباحث نگاه کلی به نجوم در قرآن، خداشناسی در پرتوی کیهان شناسی، تعابیر نجومی قرآن، سوره های قرآن که نام آنها پدیده های نجومی است، پرداخت و در ادامه با پخش فیلم، عکس و اسلاید به بیان مصادیق معجزات کیهان شناسی قرآن پرداخت. آیات 37 سوره الرحمن، 11 سوره فصلت، 125 سوره انعام، 54 سوره اعراف، 1 سوره نجم، 47 سوره ذاریات، 6 سوره نباء، 12 سوره طلاق، 29 سوره بقره، 1 تا 3 سوره طارق، 104 سوره انبیاء، 5 سوره یونس، 38 سوره یس، 2 سوره رعد، 13 سوره فاطر، 5 سوره زمر، 20 سوره لقمان و 40 یس از جمله آیاتی بود که به صورت مستند مورد بررسی قرار گرفت. لازم به ذکر است این برنامه زمانی کامل شد که درپایان این سخنرانی ،برنامه رصد ستارگان با استفاده از تلسکوپ در شبستان مسجد انجام شد وکارشناس انجمن نجوم خمینی شهر توضیحاتی در مورد اجرام آسمانی ونحوه رصد آنها ارایه نمود که قطعا دیدن اجرام آسمانی و تلفیق آن با آیات قرآن عظمت جهان آفرینش و نظم هستی را در نظر شرکت کنندگان دو چندان می نماید. سخنرانی تخصصی "اعجاز علمی قرآن کریم در حوزه کیهان شناسی" ورصد ستارگان برگزارشد.
جهاددانشگاهی واحد خوزستان
لقب و رتبه قاری را مغرور نکند/ توجه قاری به لقب و رتبه مصیبت است
گروه فعالیت‌های قرآنی ـ مهدی دغاغله با تأکید براینکه القاب نباید ما را مغرور کند؛ گفت: گروهی هستند که توجه زیادی به این ظواهر دارند که این مصیبت است زیرا مقام اول و دوم و سوم نباید قاری و حافظ را مغرور کند. ما به رتبه‌آوران خود افتخار می‌کنیم چون به موفقیت دست یافتند اما مطلوب ما، اخلاق خوب است.
چهارمین جلسه محفل انس با قرآن با حضور استاد ماندگاری برگزار شد.
-->
جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان
چهارمین جلسه محفل انس با قرآن با حضور استاد ماندگاری برگزار شد.
چهارمین جلسه محفل انس با قرآن روز یکشنبه 2/10/97 با حضور استاد ماندگاری و جمعی از دانشجویان در محل خوابگاه برادران دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد. در این جلسه استاد ماندگاری به شرح آیاتی از سوره مبارکه فاطر پرداختند. تحقق وعده های خداوند و درستی آن و تذکر به فریبندگی دنیا و جلوه های مادی و اینکه شیطان گاهی با امیدهای غیراصولی به کرم خدا و بخشش، انسان را به وادی گناه دعوت می کند مردم در برابر فریب از شیطان و دنیا سه گروهند: 1- گروهی که با جزئی ترین عوامل منحرف کننده فریب می خورند. 2- گروهی که قوی ترند ولی گاهی جلوه ها و وساوس بر آنها غلبه می کند. 3- گروهی که بس قوی و پر مایه هستند که فریب را از خودشان دور می کنند. در آیه 8 نوعی از انحراف را بیان می کند که خود منویات خود را بهترین و زیباترین شکل ممکن معرفی می کند. هر چند هیچ کس با علم و اقرار به زشت بودن چیزی از آن پیروی نمی کند ولی شیطان و هوای نفس قباحت گناه را به تدریج در ذهن انسان کمرنگ و کمرنگ تر می کند و در نتیجه اعمال زشت و کبیره های بزرگ تر که انسان از آن وحشت می کند نیز به آسانی مرتکب می شوند. چرا که ملکه فسق و فجور در جانشان رسوخ کرده است. در پایان نیز استاد ماندگاری با استناد به آیات قرآنی به پرسش های دانشجویان پاسخ دادند. چهارمین جلسه محفل انس با قرآن با حضور استاد ماندگاری برگزار شد.
چهارمین جلسه کرسی تلاوت و تدبر در مسجد حضرت زهرا (س) دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار گردید. -->
جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان
چهارمین جلسه کرسی تلاوت و تدبر در مسجد حضرت زهرا (س) دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار گردید.
روز یکشنبه مورخ 2/10/97 کرسی تلاوت و تدبر در قرآن کریم در مسجد دانشگاه صنعتی اصفهان با حضور اساتید، کارمندان و دانشجویان برگزار گردید. در این جلسه به شرح و تلاوت آیات 7 تا 10 سوره مباره حدید پرداخته شد. در این جلسه استاد کثیری با اشاره به تفسیر آیه های قبلی سوره حدید که مبنای توحیدی داشتند به شرح ادامه آیات پرداخت و عنوان نمود ه در آیه 7 خدا به مومنین دستور به انفاق می دهد و جایگاه و ارزش انفاق مسلمانان را که یکی از آثار صدق ایمان است بیان می دارد و تذکر می دهد که مالک اصلی خداست و انسان را به طور موقت مالک این اموال کرده و چنین تعبیر می کند « از آنچه خداوند شما را در آن جانشن خود یا دیگران کرده انفاق کنید» و چه انفاقی بالاتر از جان که شهدا، جان عزیز خویش را در راه خدا نثار کردند و به تعبیر قرآن لن تنالو البر حتی تنفقوا مما تحبون (آل عمران- آیه 92) . در این جلسه نیز حاضرین از تلاوت زیبا و دلنشین قاری برجسته قرآن آقای کمالی بهره مند گردیدند. چهارمین جلسه کرسی تلاوت و تدبر در مسجد حضرت زهرا (س) دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار گردید.
تبلیغات اسلامی استان همدان
سومین جشنواره استانی «دین و رسانه» در همدان برگزار می‌شود
مسئول روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان همدان عنوان کرد: سومین دوره جشنواره استانی دین و رسانه در بخش‌های مقاله، گزارش تحلیلی، گفت‌و‌گو تحلیلی، عکس، فیلم کوتاه داستانی، مستند و کلیپ برگزار می شود. علی‌محمد صیادی اظهار کرد: سومین دوره جشنواره استانی دین و رسانه برگزار می‌شود. وی با اشاره به استقبال خوب اهالی رسانه در دو دوره قبل افزود: در اولین دوره جشنواره دین و رسانه، ۲۲۰ اثر و در دومین دوره جشنواره، ۷۱۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد. صیادی اضافه کرد: آثار ارسالی باید در سال ۹۷ تولید شده و در یکی از رسانه‌های استان همچون مطبوعات محلی، خبرگزاری‌های استانی، پایگاه‌های خبری و کانال‌های فرهنگی فضای مجازی استان، با نام صاحب اثر یا تاییدیه رسانه متبوع منتشر شده باشد. مسئول روابط عمومی تبلیغات اسلامی استان ادامه داد: سومین دوره جشنواره استانی دین و رسانه در بخش‌های، مقاله، گزارش تحلیلی، گفت‌و‌گو تحلیلی، عکس، فیلم کوتاه داستانی، مستند و کلیپ برگزار خواهد شد. وی عنوان کرد: این جشنواره با موضوعات مرتبط با فرهنگ دینی و مذهبی، قرآن و عترت، فصل نیایش(رجب، شعبان و رمضان)، هفته وحدت، ماه محرم، اربعین، اعتکاف، ایثار و شهادت و سبک زندگی اسلامی برگزار می‌شود.
جهاددانشگاهی واحد همدان
برگزاری کرسی تلاوت و تدبر در قرآن
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی واحد همدان گفت: کارگاه تدبر در قرآن با موضوع تفسیر سوره حدید به همت کانون قرآن معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی برگزار می شود. فاطمه عزیزی هرمز اظهار کرد: در این دوره دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا با تفسیر سوره حدید با حضور دکتر حسین ثروتی از مدرسین حوزه و دانشگاه آشنا می شوند. وی تصریح کرد: در این سوره به موضوعاتی مانند توحید، صفات الهی، عظمت قرآن و وضع مؤمنان و منافقان درقیامت پرداخته شده و خداوند در این سوره مسلمانان را به انفاق تشویق کرده است. عزیزی هرمز بیان کرد: آیه قرض الحسنه از جمله آیات مشهور این سوره به شمار می‌آید و در روایات، رهایی از عذاب جهنم، برخورداری از نعمت‌های بهشتی و دیدار با امام زمان در زمان ظهور، از خواص و فضیلتِ خواندن این سوره ذکر شده است. معاون فرهنگی جهاددانشگاهی اظهار کرد: به گفته علامه طباطبایی در تفسیر المیزان، غرض اصلی این سوره، تشویق به انفاق در راه خداست که در چند جای سوره به آن اشاره شده است و از آن به منشأ ایمان به رسول خدا یاد می‌شود. گفتنی است؛این کارگاه روزهای سه شنبه از ساعت 12:45 الی 13:45 با هدف ترویج فرهنگ قرآنی و تدبر در آیات الهی در سالن جلسات خانه فرهنگ دانشگاه بوعلی سینا برگزار می شود.
جهاددانشگاهی واحد همدان
ایکنا؛ رسانه برگزیده در «اجلاس نماز» همدان
در اجلاس استانی نماز از خبرگزاری ایکنا شعبه همدان به عنوان رسانه فعال و برگزیده در این بخش تقدیر شد. در اجلاس استانی نماز که به همت ستاد اقامه نماز در سالن شهدای استانداری همدان برگزار شد، ضمن تقدیر از دستگاه‌های اجرایی برتر در حوزه نماز، از خبرگزاری ایکنا شعبه همدان به خاطر ایفای سهم قابل‌ توجه در اطلاع‌رسانی برنامه‌های ستاد اقامه نماز و ترویج فرهنگ نماز و به‌عنوان یکی از رسانه‌های فعال در این حوزه تقدیر به‌عمل آمد.
انتخاب استان
پیوند های مرتبط
تبلیغات