جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان
مراسم به استقبال بهار قرآن توسط کانون قرآن و عترت جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان برگزار شد
مراسم به استقبال بهار قرآن توسط کانون قرآن و عترت جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان برگزار شد به همت کانون قرآن و عترت جهاد دانشگاهی واحد صنعتی اصفهان مراسم " به استقبال بهار قرآن " با حضور نخبه قرآنی کشور و حافظ کل قرآن کریم آقای رضا نژاد تبریزی برگزار شد . این نخبه قرآنی در سن 20 سالگی در مقطع دکتری علوم قرآنی مشغول به تحصیل هستند و پرداختن به مفاهیم بنیادین قرآن را تنهخا راه سعادت و انس با قرآن را در پیوند عملی با مضامین آن دانستند . طی این مراسم آقای نژاد تبریزی در سخنرانی خود مباحث مفهومی با موضوع " قرآن به مثابه متنی مکتوب یا شفاهی " را بیان کرده و در خصوص " برداشت افراد در زمان های مختلف که از مفهوم اصلی قرآن فاصله گرفته است " ایراد سخن نمودند . در پایان با طرح پرسش توسط دانشجویان که گواه بر توجه و علاقه حضار در امور قرآنی بود ، توسط ایشان پاسخ داده شد .
جهاددانشگاهی واحد همدان
برگزاری اولین جلسه کرسی تلاوت و تدبر در قرآن
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد ثروتی استاد تفسیر قرآن کریم در اولین جلسه تفسیر سوره حدید، با بیان اینکه قرآن کتابی آسان است، بیان کرد: اگر ترجمه آیات قرآن را برای پیرزن یا پیرمردی روستایی بخوانیم، متوجه معنای آن می شود و چیزی عجیب و غریب در ذهن آن نخواهد بود. وی با اشاره به اولین آیه سوره حدید بیان کرد: سوره با تسبیح خداوند و واژه «سَبَّح» آغاز می‌شود، سبحان همیشه مخصوص خداوند است، نه در قرآن و نه در جای دیگر تسبیح کسی حتی پیامبر(ص) گفته نشده است. این استاد تفسیر با بیان اینکه تسبیح، منزه دانستن از هر عیب و نقصی است، خاطرنشان کرد: از این جهت تسبیح تنها مختص خداست که هر چیزی غیر از او یا عیبی دارد و یا نقصی. تسبیح گفتن خدا و عمل به آیه اول این سوره یعنی دل را از یاد هر که غیر خدا شستن. وی با اشاره به تکرار واژه‌های «سَبِّح» و «یِسَبِّح» در قرآن، تاکید کرد: عالم در حال تسبیح گفتن خداوند است. 648 مرتبه اسم خداوند در قرآن بیان شده است، گاهی این اسامی در کنار هم آمده است، مانند «رحمن الرحیم»، «غفور رحیم» و «عزیز حکیم». وی با اشاره به معنای «عزیز» خاطرنشان کرد: این صفت کلمه‌ای مشترک لفظی است، عزیز در فارسی به معنای دوستداشتنی است، اما در عربی معنای متفاوتی دارد و به معنی شکست‌ناپذیر یا قدرتمندی که دچار شکست نمی‌شود است. حکیم نیز به کسی گفته می‌شود که گفتار و رفتارش بر اساس مصلحت است. این استاد تفسیر یادآور شد: فردی عاقل است اما دارای قدرت نیست، یا کسی علم دارد اما حکمت ندارد اما در مورد خداوند تجمیع صفات باهم است، یعنی خداوند قدرت هر کاری را دارد اما با این حال کار بی حکمت هم انجام نمی دهد، یا قدرتمند است در عین حال مهربان هم هست.
جهاددانشگاهی واحد همدان
مقابله با حب جاه در پذیرفتن مسئولیت؛ سفارش حضرت امیر(ع) به مالک اشتر /جلسه سوم
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه ‌بین شهوت‌های انسانی آخرین حبی که از دل ‌مؤمن خارج می‌شود حب جاه است، توضیح داد: مقابله با این شهوت قدرتمند یکی از عناصر خودسازی است که حضرت امیر(ع) این نکته را در نامه خود به مالک تأکید می‌کنند. حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا محمدی‌پیام، استاد حوزه و دانشگاه در سومین جلسه تفسیر نامه ۵۳ نهج‌البلاغه که نامه‌ای خطاب به مالک اشتر است، روز گذشته، ۲ دی‌ماه در دانشگاه بوعلی‌سینا به همت این خبرگزاری برگزار شد، اظهار کرد: بعد از آنکه حضرت امیر(ع) مالک را به خودسازی سفارش کرد مسئولیت را به او می‌سپارد و امام علی(ع) برای مالک اشتر دعا می‌کند که ختم کار او شهادت باشد. وی افزود: تصدی مسئولیت‌های ما در هر مقامی که هستیم یک تکلیف است که این تکلیف بار سنگینی را بر دوش ما می‌گذارد لذا لازم است فردی که مسئولیت بزرگی را می‌پذیرد دیگران به یار‌ی‌اش بیایند. این استاد دانشگاه با اشاره به فراز «وَ اَمَرَهُ اَنْ يَكْسِرَ نَفْسَهُ عِنْدَ الشَّهَواتِ، او را دستور مى دهد که نفس را به وقت خواسته‌هاى نابجا درهم شکند» بیان کرد: به قدرت رسیدن و پذیرفتن یک مسئولیت برای انسان‌ها شهوتی بسیار قوی است که مقابله با آن نیز بسیار دشوار، همانطور که در طول تاریخ افرادی هستند که برای رسیدن به یک مقام حاضر به هر کاری شده‌اند، همچون عمر سعد که برای گرفتن حکومت ملک ری حاضر به کشتن امام حسین(ع) شد. محمدی‌پیام یادآور شد: این نامه برای مالک اشتر نوشته شده که به سمت مصر برای حکومت روان است، مصر از لحاظ موقعیت و وسعت با ری بسیار متفاوت است لذا امام(ع) در این نامه به حب قدرت که مسئله‌ای بسیار آسیب‌زا است تاکید می‌کنند. وی با اشاره به اینکه در بین شهوت‌های انسانی آخرین حبی که از دل فرد مومن خارج می‌شود حب جاه است، توضیح داد: به دلیل قدرتمند بودن این شهوت یکی از عناصر خودسازی مقابله با این شهوت است.
جهاددانشگاهی واحد کردستان
در میزگرد تخصصی ایکنای کردستان بررسی شد؛از توسعه چهل‌ساله فعالیت‌های قرآنی در کشور تا فاصله داشتن با وضعیت مطلوب
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ اکنون که در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی قرار داریم، وقتی داشته‌های ملت ایران پس از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف با حکومت ۳۷ ساله پهلوی مقایسه کنیم، در می‌یابیم که با وجود همه دشمنی‌های نظام سلطه با انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی برآمده از آن، در گذشته ایران در کجا بوده و امروز در کجا ایستاده‌است.
جهاددانشگاهی واحد کردستان
اجرای دومین دوره طرح دانشجو معلم قرآن در کردستان
گروه فعالیت‌های قرآنی- مرحله دوم طرح دانشجو معلم قرآن کریم با حضور رئیس مرکز فعالیت‌های قرآنی جهاددانشگاهی و مسئول طرح دانشجو معلم کشور امروز، هفتم اسفندماه افتتاح شد.
جهاددانشگاهی واحد کردستان
شرکت ۱۰۰۰ نفر از جوانان کشور در طرح دانشجو معلم قرآن
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ رئیس مرکز فعالیت‌های قرآنی جهاددانشگاهی گفت: تا کنون در اجرای طرح دانشجو معلم قرآن هزار دانشجوی کشور شرکت کرده‌اند و تا پایان سال گذشته، ۳۰۰ هزار نفر ساعت به این دانشجویان آموزش داده‌ایم.
جهاددانشگاهی واحد کردستان
جامعه امروز نیازمند دانش قرآنی است
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی کردستان با اشاره به اینکه به برکت انقلاب اسلامی فعالیت‌های قرآنی در کشور رشد چشمگیری داشته است، گفت: ما در کنار نیاز به ایمان قرآنی در جامعه، نیازمند دانش قرآنی هستیم.
جهاددانشگاهی واحد کردستان
دانشجویان؛ اولویت اجرای فعالیت‌های قرآنی جهاددانشگاهی کردستان
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ رئیس جهاددانشگاهی کردستان با اشاره به اینکه اولویت فعالیت‌های قرآنی جهاددانشگاهی، دانشجویان و قشر جوان جامعه است، گفت: در این راستا در حال تدوین برنامه‌های متنوع‌تر ترویجی و آموزشی قرآن برای سال ۹۸ هستیم تا بتوانیم نقش سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان جهاددانشگاهی را در استان پررنگ‌تر کنیم.
انتخاب استان
پیوند های مرتبط
تبلیغات