جهاددانشگاهی واحد همدان
مقابله با حب جاه در پذیرفتن مسئولیت؛ سفارش حضرت امیر(ع) به مالک اشتر /جلسه سوم
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه ‌بین شهوت‌های انسانی آخرین حبی که از دل ‌مؤمن خارج می‌شود حب جاه است، توضیح داد: مقابله با این شهوت قدرتمند یکی از عناصر خودسازی است که حضرت امیر(ع) این نکته را در نامه خود به مالک تأکید می‌کنند. حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا محمدی‌پیام، استاد حوزه و دانشگاه در سومین جلسه تفسیر نامه ۵۳ نهج‌البلاغه که نامه‌ای خطاب به مالک اشتر است، روز گذشته، ۲ دی‌ماه در دانشگاه بوعلی‌سینا به همت این خبرگزاری برگزار شد، اظهار کرد: بعد از آنکه حضرت امیر(ع) مالک را به خودسازی سفارش کرد مسئولیت را به او می‌سپارد و امام علی(ع) برای مالک اشتر دعا می‌کند که ختم کار او شهادت باشد. وی افزود: تصدی مسئولیت‌های ما در هر مقامی که هستیم یک تکلیف است که این تکلیف بار سنگینی را بر دوش ما می‌گذارد لذا لازم است فردی که مسئولیت بزرگی را می‌پذیرد دیگران به یار‌ی‌اش بیایند. این استاد دانشگاه با اشاره به فراز «وَ اَمَرَهُ اَنْ يَكْسِرَ نَفْسَهُ عِنْدَ الشَّهَواتِ، او را دستور مى دهد که نفس را به وقت خواسته‌هاى نابجا درهم شکند» بیان کرد: به قدرت رسیدن و پذیرفتن یک مسئولیت برای انسان‌ها شهوتی بسیار قوی است که مقابله با آن نیز بسیار دشوار، همانطور که در طول تاریخ افرادی هستند که برای رسیدن به یک مقام حاضر به هر کاری شده‌اند، همچون عمر سعد که برای گرفتن حکومت ملک ری حاضر به کشتن امام حسین(ع) شد. محمدی‌پیام یادآور شد: این نامه برای مالک اشتر نوشته شده که به سمت مصر برای حکومت روان است، مصر از لحاظ موقعیت و وسعت با ری بسیار متفاوت است لذا امام(ع) در این نامه به حب قدرت که مسئله‌ای بسیار آسیب‌زا است تاکید می‌کنند. وی با اشاره به اینکه در بین شهوت‌های انسانی آخرین حبی که از دل فرد مومن خارج می‌شود حب جاه است، توضیح داد: به دلیل قدرتمند بودن این شهوت یکی از عناصر خودسازی مقابله با این شهوت است.
جهاددانشگاهی واحد کردستان
در میزگرد تخصصی ایکنای کردستان بررسی شد؛از توسعه چهل‌ساله فعالیت‌های قرآنی در کشور تا فاصله داشتن با وضعیت مطلوب
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ اکنون که در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی قرار داریم، وقتی داشته‌های ملت ایران پس از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف با حکومت ۳۷ ساله پهلوی مقایسه کنیم، در می‌یابیم که با وجود همه دشمنی‌های نظام سلطه با انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی برآمده از آن، در گذشته ایران در کجا بوده و امروز در کجا ایستاده‌است.
جهاد دانشگاهی همدان
خودسازی؛ اولین فرمان حضرت امیر(ع) به مالک اشتر
استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه در ابتدای نامه ۵۳ نهج‌البلاغه به خودسازی اشاره شده است، گفت: خودسازی دارای مراحلی است که رعایت تقوای الهی اولین مرحله آن است، اینکه مؤمن از گناه پرهیز و ظرف وجودی خود را از گناه خالی کند. حجت‌الاسلام محمدرضا محمدی‌پیام، استاد حوزه و دانشگاه در دومین جلسه تفسیرنامه ۵۳ نهج البلاغه که به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی همدان در دانشگاه بوعلی سینا، بعدازظهر روز گذشته، ۲۴ آذرماه برگزار شد، اظهار کرد: در ابتدای این نامه امام علی(ع) مالک را به دونکته «خودسازی» و «مسئولیت‌پذیری» سفارش می‌کند. وی افزود: امام(ع) به مالک یادآور می‌شود به نحوی رفتار کند که همانطور که در مورد حکومت پیشینیان مردم قضاوت کرده‌اند، حکومت او را به بهترین شکل قضاوت کنند. وی با اشاره به یکی از فرازهای این نامه که به «ایثار» سفارش شده است، گفت: «اَمَرَهُ بِتَقْوَى اللّهِ، وَ ايثارِ طاعَتِهِ، وَ اتِّباعِ ما اَمَرَ بِهِ فى كِتابِهِ او را فرمان مى دهد به تقواى الهى، و مقدم داشتن طاعت خدا، و پیروى آنچه را که خداوند در کتابش» ایثار به معنای اثر دادن دیگران و جایگزین کردن آنان به جای خود در منافع است به نحوی که حاکم در حکومت داری خود دیگران را اولویت قرار دهد، اثر دیگران را اعمال کند، تقوای الهی و اطاعت الهی را مقدم شمارد و به نفع طاعت الهی کناره‌گیری کند.
سخنرانی تخصصی "اعجاز علمی قرآن کریم در حوزه کیهان شناسی" ورصد ستارگان برگزارشد.
-->
جهاد دانشگاهی صنعتی اصفهان
سخنرانی تخصصی "اعجاز علمی قرآن کریم در حوزه کیهان شناسی" ورصد ستارگان برگزارشد.
شامگاه پنج شنبه 25 دی ماه ،به همت معاونت فرهنگی واحدو با همکاری انجمن نجوم شهرستان خمینی شهر، سخنرانی تخصصی بررسی اعجاز علمی قرآن در حوزه کیهان شناسی ورصد ستارگان در مسجد امام خمینی (ره) خمینی شهر برگزار شد. به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان، در این نشست مدیر گروه نیازسنجی و مطالعات فرهنگی واحد در بخش اول سخنان خود به تاریخچه تشکیل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (NATO) و نحوه تشکیل و اهداف ناتوی فرهنگی پرداخت و ماهیت ناتوی فرهنگی را استحاله ی فرهنگی و ایجاد الیتاسیون و از خود بیگانگی فرهنگی دانست که طبق آن بنیان های فکری و ایدئولوژی افراد جامعه مورد حمله و تخریب قرار می گیرند. غلامرضات قجاوند، تغییر ارزش ها و شبهه افکنی در مفاهیم دینی را یکی از مهمترین اهداف جنگ نرم در ناتوی فرهنگی دانست و به تشریح آن پرداخت. وی القای شبهات متنوع در مورد قرآن کریم را یکی از اهداف مهم به منظور سست کردن پایه های دینی و عقیدتی مردم و خصوصا جوانان ارزیابی کرد و در ادامه به تبیین مفاهیمی مانند معنای تفسیر، شیوه های مختلف تفسیر، مفهوم اعجاز علمی قرآن، عدم احضار ابعاد گوناگون قرآن به جنبه های علمی، چرایی وجود مسائل علمی در قرآن و بایدها و نبایدهای بررسی اعجاز علمی قرآن اقدام کرد. این محقق قرآنی در بخش دوم سخنان خود با بیان این نکته که بیش از 150 آیه در قرآن کریم پیرامون کیهان شناسی می باشد افزود در آیات مختلفی از قرآن کریم، انسان ها به تفکر و تدبر در آفرینش زمین و آسمان ها ترغیب شده اند و چندین آیه قرآن از پدیده های نجومی نام برده و در برخی موارد به بحث پیرامون آن پرداخته است. قجاوند در ادامه به مباحث نگاه کلی به نجوم در قرآن، خداشناسی در پرتوی کیهان شناسی، تعابیر نجومی قرآن، سوره های قرآن که نام آنها پدیده های نجومی است، پرداخت و در ادامه با پخش فیلم، عکس و اسلاید به بیان مصادیق معجزات کیهان شناسی قرآن پرداخت. آیات 37 سوره الرحمن، 11 سوره فصلت، 125 سوره انعام، 54 سوره اعراف، 1 سوره نجم، 47 سوره ذاریات، 6 سوره نباء، 12 سوره طلاق، 29 سوره بقره، 1 تا 3 سوره طارق، 104 سوره انبیاء، 5 سوره یونس، 38 سوره یس، 2 سوره رعد، 13 سوره فاطر، 5 سوره زمر، 20 سوره لقمان و 40 یس از جمله آیاتی بود که به صورت مستند مورد بررسی قرار گرفت. لازم به ذکر است این برنامه زمانی کامل شد که درپایان این سخنرانی ،برنامه رصد ستارگان با استفاده از تلسکوپ در شبستان مسجد انجام شد وکارشناس انجمن نجوم خمینی شهر توضیحاتی در مورد اجرام آسمانی ونحوه رصد آنها ارایه نمود که قطعا دیدن اجرام آسمانی و تلفیق آن با آیات قرآن عظمت جهان آفرینش و نظم هستی را در نظر شرکت کنندگان دو چندان می نماید. سخنرانی تخصصی "اعجاز علمی قرآن کریم در حوزه کیهان شناسی" ورصد ستارگان برگزارشد.
جهاددانشگاهی واحد خوزستان
لقب و رتبه قاری را مغرور نکند/ توجه قاری به لقب و رتبه مصیبت است
گروه فعالیت‌های قرآنی ـ مهدی دغاغله با تأکید براینکه القاب نباید ما را مغرور کند؛ گفت: گروهی هستند که توجه زیادی به این ظواهر دارند که این مصیبت است زیرا مقام اول و دوم و سوم نباید قاری و حافظ را مغرور کند. ما به رتبه‌آوران خود افتخار می‌کنیم چون به موفقیت دست یافتند اما مطلوب ما، اخلاق خوب است.
انتخاب استان
پیوند های مرتبط
تبلیغات